Suuremahuline pildialbum Nõukogude okupatsioonivõimu korraldatud terrorist Eesti rahva vastu 1940‒1953. aastatel, sealhulgas poliitilise eliidi ja sõjaväelaste arreteerimised, elanike massiküüditamised, Venemaa vangilaagrid, sundasumine Siberis ja järellood.
Pika ettevalmistustöö jooksul on tuhandete piltide seast 496-le leheküljele koondatud fotode ja muu illustratsioonide paremik, mis katab olulisemad teemad ja võimaldab lugejal Siberisse viidud inimeste maailmast lähemalt osa saada. Peatükkide tekstide autor on prof Aigi Rahi-Tamm, pilte aitas valida ning allkirju koostada kirjastuse Grenader ajalootoimetaja Lauri Suurmaa. Allikateks on arvukad erakogud ja mäluasutused.
Teos on pühendatud juuniküüditamise 80. aastapäevale. 1941. aasta 14. juunil küüditati Nõukogude repressiivorganite poolt Venemaale umbes 10000 Eesti kodanikku, peamiselt rahvusluse ja omariikluse kandjad, inimesed, kes olid teeninud Eesti Vabariiki. Suur osa neist, eriti perepead, ei näinud enam iialgi oma kodumaad ega lähedasi. Kogu Nõukogude okupatsiooniperioodi jooksul (1940–1991) hukkus umbes 90 000 Eesti Vabariigi kodanikku, kodumaalt lahkus jäädavalt umbkaudu sama palju inimesi. Teise maailmasõja ja sellele järgnenud repressioonide inimkaotusi hinnatakse 17,5%-le eestlaste üldarvust, sellele lisandub Eesti vähemusrahvuste (v.a venelased) peaaegu täielik hävitamine. Punase terrori tõttu on eestlased ja lätlased Euroopa ainsad omariiklusega rahvad, kelle arv on tänapäeval väiksem kui 20. sajandi alguses.