Grenader Kirjastus

KARMI ELUKROONIKAT I osa

KARMI ELUKROONIKAT I osa
Autor: 
Aksel Mõttus
Tootekood:
120104
ISBN: 
9789949512430

272 lk, kõvad kaaned, ISBN 9789949512430

 

Eesti ühe tuntuima metsavenna Aksel Mõttuse päeviku I osa, mis jutustab mälestusi sõjaperioodist. Saame ülevaate mobilisatsioonist, väljaõppest Debica Heidelaagris ja kogemusstest Bad Tölzi SS-junkrutekoolis, Neveli rinde perioodist ja kaitselahingutest Eestis. Raamatule lisab väärtust Mõttuse oma käega visandatud lahinguskeemid.

Autor lahkab Eesti lähiajaloo kolme põhiprobleemi: esiteks rahvastikuprobleemi, mis võib muuta eestlased vähemusrahvuseks nende põlisel kodumaal, teiseks Eestis vohavat õiguslikku nihilismi ja kolmandaks Eesti riigikaitse täbarat olukorda. Igale probleemile pakub ta lahendusi.

Jüri Toomepuu töötas pikemat aega USA armee uuringute analüütikuna ja armee värbamispeakorteri uurimistööde ülemana. Ta on avaldanud hulgaliselt teaduslikke töid ja artikleid riigikaitse ja kaitseväe teemadel. Tema uurimustele lisavad kaalukust rikkalikud kogemused lahingutandreilt. Korea sõjas ülendati ta viie kuu jooksul reamehest vanemallohvitseriks. Ajakirjanduses pälvis ta tähelepanu kui „pataljoni kõige julgem mees”, kes tegi rindel 150 luureretke, paljud nendest vaenlase tagalasse. Lahinguteenete eest anti talle USA Kongressi eriseadusega Ameerika Ühendriikide kodakondsus ja ta ülendati ohvitseriks. Ta võitles vabatahtlikult kommunismi vastu ka Vietnami sõjas, kus ta tegutses peamiselt lahingulendurina. Ta on sissisõja lahingu- ja staabiohvitseri kvalifikatsiooniga (rohelise bareti kandja) ning teda on hinnatud ka kahe sõja lahingujalaväelase, langevarjuri, vanemlenduri ja Ranger’i tunnusmärgiga. Jüri Toomepuu on pälvinud USA Erakorraliste Teenete Risti (isikliku vapruse eest antav kõrguselt teine autasu), Hõbetähe (kõrguselt kolmas autasu), Vietnami Palmilehega Galantsuse Risti ja 15 lennumedalit.

Enne Eesti Vabariigi de facto taastamist teenis ta Eesti Vabariigi eksiilvalitsuse sõjaministrina, mil ta aitas taastada Eesti Kaitseliitu. Ta naasis oma sünnimaale Eesti Kongressi saadikuna, organiseeris esimese okupatsioonijärgse Riigikogu valimisteks Eesti Kodanike Liidu ja valiti 4,6 isikumandaadiga Riigikogu liikmeks.

Jüri Toomepuu avaldab lootust, et lahendused, mida ta pakub, aitavad luua tema sünnimaale uue alguse – sellise, mis tõeliselt tagab eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. „See on minu kõige suurem südamesoov, seda soovin rohkem kui midagi muud siin maailmas,“ kinnitab ta.

Saadavus: 
Tellimisel
Alghind:16,90 €
Hind:4,09 €
Allahindlus:12,81 €